Administrator, administrowanie systemami, zarządzanie serwerem Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Stabilność i niezawodność serwera hostingowego

Każdy administrator Linux, pracujący na określonym serwerze hostingowym, mógłby z powodzeniem wymienić kilka cech, które – jego zdaniem – decydują o bezpieczeństwie i stabilności zapisanych na nim danych. W dzisiejszym wpisie kilka słów o tym, jakie czynniki decydują o niezawodności pracy konkretnego serwera.

Analiza heurystyczna sieci

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo i stabilność pracy serwera, jest jego analiza bezpieczeństwa. Jest to proces bardzo złożony, obejmujący nie tyle sam serwer, co raczej ich sieć. Proces ten umożliwia nie tylko wyszukiwanie błędów, ale też przewidywanie ich na podstawie zbieranych na bieżąco informacji.

Dostępność serwera

Drugim, istotnym parametrem (wyrażonym w procentach) jest dostępność serwera. Im jest ona wyższa (z reguły dąży do 100 procent) tym dany serwer jest bardziej stabilny i niezawodny. W praktyce, oferty w których mówi się o 100 procentowej stabilności nie istnieją, gdyż zawsze istnieje ryzyko – chociażby chwilowej – niedostępności danych przechowywanych w serwerze.

Stabilne data center

Data center, to węzły sieciowe, które łączą lokalną, często krajową sieć hostingową, z resztą sieci szkieletowej. Dla prawidłowej pracy serwera wymaga się, by data center:

– posiadały odrębne linie zasilające
– korzystały z zaawansowanych i pojemnych UPS-ów
– posiadały awaryjne źródła energii.

Doświadczony administrator Linux weźmie również pod uwagę to, jak serwer pracuje pod określonym obciążeniem. W tym celu, realizuje się profesjonalne testy obciążeniowe, wykonane na podstawie wcześniej zdefiniowanego planu.

Related Posts

Hosting dedykowany dla małych firm – czy to się opłaca?

Niewielkie przedsiębiorstwa zwykle mają problem z wyborem odpowiedniego hostingu. Głównym utrudnieniem jest zwykle zmienne zapotrzebowanie na zasoby. Ruch na stronie internetowej jest zwykle dość niski, jednak bywają chwilę, gdy rośnie on kilkakrotnie. Zapotrzebowanie na zasoby dynamicznie się zmienia, tak jak zmienia się przedsiębiorstwo. Hosting dedykowany wybierany jest zwykle przez prężnie rozwijające się firmy. Czy jest […]

Read More

Jakie są najważniejsze parametry hostingu?

Do najbardziej charakterystycznych cech każdego serwera należą jego parametry, od których warto uzależnić wybór usługi hostingowej. Poszczególne czynniki wpływają między innymi na wydajność i funkcjonalność. Warto więc dopasować je do indywidualnych wymogów własnego projektu internetowego. Konfiguracją i zarządzaniem serwerami hostującymi strony i aplikacje webowe klientów może się zająć informatyk Linux. Pojemność konta i transfer Kluczowym […]

Read More